The Cranberries

Łagodzi obyczaje.

The Cranberries

Postprzez Malinka » 12 lut 2008, 10:14

Napewno słyszeliście o tym zespole, a jesli nie o nim, to przynajmniej jego piosenki, m.in. 'Zombie'.

The Cranberries to irlandzki zespół rockowy założony w 1990 w Limerick. Mimo, że zespół nie został oficjalnie rozwiązany, nie gra od 2003. Wokalistka ma bardzo.. specyficzny i interesujący głos ^^
Zespół założyli bracia z Limerick, Noel i Mike Hogan. Na początku nazywali się The Cranberry Saw Us (co fonetycznie może oznaczać "sos żurawinowy"). Wokalistą był wtedy Niall Quinn, którego ekstrawanckie upodobania objawiły się m.in. w tytułach piosenek, takich jak "My Grandma drowned in a fountain in Lourdes", "I was always all ways" oraz "Throw Me Down A Big Stairs". Kiedy opuścił zespół, przesłuchania wygrała i jego miejsce zajęła Dolores O'Riordan.
W 2004 roku The Cranberries ogłosili, że przez pewien czas będą zajmować się karierami solowymi. W tymże roku Dolores O'Riordan zaśpiewała utwór "Ave Maria" w filmie Pasja oraz skomponowała utwór do filmu Evilenko (z Malcolmem McDowell'em). 7 maja 2007 roku została wydana solowa płyta Dolores "Are You Listening?". Nowym projektem Noela Hogana jest natomiast Arkitekt.
The Cranberries postanowili poczekać z nowym albumem. Po kilkunastu latach ciągłych tournee i akcji promocyjnych, sprzedaniu ponad 38 mln albumów i zagraniu koncertów dla setek tysięcy wielbicieli na całym świecie, zespół zdecydował, że czas na przerwę.

W skład zespołu wchodzą:
Dolores O'Riordan Burton (śpiew, gitara)
Mike Hogan (gitara basowa)
Noel Hogan (gitara)
Fergal Lawler (perkusja)

Dyskografia:
1992 Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We?
1994 No Need to Argue
1996 To the Faithful Departed
1999 Bury the Hatchet
2000 Bury the Hatchet: The Complete Sessions
2001 Wake Up and Smell the Coffee
2002 Treasure Box
2002 Stars - The Best Of 1992-2002

Osobiście uważam, że rozpad (na razie wszystko na to wskazuje) tego zespołu to ogromna strata dla fanów rocka. Robili świetną muzykę, a teraz musimy zadowalać sie jakimiś Dodami czy innymi pseudo rockowymi zespołami =='
Znacie ich? Co myslicie o muzyce, jaką robili?

Post powstał w oparciu o materiały znalezione na Wikipedii.
Malinka
Współczesny Niemowlak
Współczesny Niemowlak

Re: The Cranberries

Postprzez Nevermind » 12 lut 2008, 10:14

Znam i lubię. Doceniam oryginalność i siłę głosu wokalistki, poza tym lubię te gry słowne. Nie znałam historii, którą opisałaś, tej o Cranberry Saw Us ;p
Nevermind
Współczesny Niemowlak
Współczesny Niemowlak

Postprzez Julietta » 08 maja 2009, 20:22

Ona ma cudowny głos i to mnie zainteresowało, gdy byłam mała. Nie wiedziałam, że wokalistka wydała solową płytę, będę musiala ja sobie załatwić ^^
Julietta

Postprzez Hella » 25 sie 2009, 23:24

Rzeczywiście, świetny zespół.

Głos Dolores jest niepowtarzalny i to on w dużej mierze przyniósł im sukces. Ale same piosenki też są wspaniale - fajnie się do nich sięga, gdy ma się dość sączącej się z radia muzycznej papki. Jakby ktoś nie znał, a chciał poznać, to poniżej linki do 3 utworów, które są do dziś moimi ulubionymi. Ciekawa jesyem, które wy najbardziej cenicie.
"Zombie": http://www.youtube.com/watch?v=HJEySrDerj0
"Dreams": http://www.youtube.com/watch?v=u9AE8QQf ... re=channel
"Ode to my family": http://www.youtube.com/watch?v=_xf5ZlTlrgw&feature=fvst

Szkoda, że się rozpadli. Żal dobrego zespołu. Ale nie znaczy to, ze jesteśmy skazani na Dodę (która nie wiem co ma niby z rockiem wspólnego) i jej podobne (po)twory. Wciąż powstaje dużo dobrej muzyki. Trzeba ją tylko umieć wygrzebać z tego stosu muzycznego śmiecia. Poza tym, nawet jeśli będzie powstawała już tylko taka muza, można zawsze słuchać nieistniejących zespołów i zmarłych wokalistów.

Co do tego ostatniego - my w ogóle mamy pecha... Ja urodziłam się w 1984 roku, większość z was zapewne jeszcze później. Więc zanim stałam się z dziecka osoba będącą w stanie w świadomy sposób odbierać muzykę:
=> punk dawno nie istniał
=> grunge dogorywał po śmierci Cobaina
=> dobry rock pochował się po kątach przed inwazją eurodance (Mr. President i podobne formacje)
=> większa część rockowego mainstreemu zaczęła ewoluować w coś, co teraz zaowocowało nam rozmaitymi Feelami i podobnymi mu pseudorockowymi formacjami
=> o metalu nie wspomnę, bo poza niszowymi gatunkami też się niesamowicie wynaturzył
Więc czasem łapię się na tym, że słucham w większości takiej muzyki, że o pójściu na koncert nie ma mowy, bo zespół nie istnieje od 20 lat albo wokalista zmarł 10 lat temu (lata zażywania narkotyków robią swoje...). Trochę to frustrujące. Też tak macie?
I can resist anything but temptation...
Obrazek
Hella
Współczesny Niemowlak
Współczesny Niemowlak

Postprzez morgan » 26 sie 2009, 20:41

Znam, lubię, UBÓSTWIAM.
Nie tylko głos wokalistki, ale także ich teksty.
Zespół z pewnością zasługuje na wielką uwagę.
A tak poza tym, nie wiedziałam, że się rozpadli (mam ten problem, że interesuję się muzyką, a nie biografiami grup), jednak bardzo tego żałuję. Nie będę miała okazji nigdy pojechać na ich koncert/występ/cokolwiek. :<
Gadające głowy
Zanim dodacie temat, przeczytajcie: slash i f-f.
morgan
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Rigeric » 28 sie 2012, 11:20

Uwielbiam ich :). Mają świetne piosenki. Podobno teraz wydali nową płytę, czy coś. Słuchałem parę piosenek i jakoś mi już nie przypały do gustu, ale te stare i owszem. Między innymi właśnie wspomniane "Zombie", ale również "Just my imagination", "Animal instinct", czy "Dreams" :).
Oś czasu dla ciała poety zmierza nieubłaganie w prawo, oś czasu dla jego duszy biegnie tylko w dół lub w górę, lecz wiecznie jest młoda...

Poezja nie jest dla poetów.
Poezja jest dla adresatów...
Rigeric
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu

Postprzez Morwena » 12 lip 2016, 12:33

Ja poznałam ich może 2 lata temu?
Poznałam świadomie, bo dotarło do mnie, że wcześniej już słyszałam niektóre utwory, ale nie mogłam ich znaleźć, bo nie znałam tytułów i wykonawcy.
Bardzo lubię Cranberries. Mój ulubiony album to No need to argue. Trudno mi podać ulubioną piosenkę, bo naprawdę lubię wszystkie. :)
Kobieto, puchu marny, ty jesteś jak zdrowie...
Morwena
Moderator
Moderator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Powrót do Muzyka