Po rosyjsku... czyli parę przepisów od sąsiadów ze wschodu

Przepisy na każdą okazję.

Po rosyjsku... czyli parę przepisów od sąsiadów ze wschodu

Postprzez Polin » 21 sie 2009, 16:43

Nasi sąsiedzi z za Buga mają przepyszną kuchnię, podobną do naszej ale jednak inną dlatego zachęcam, jeśli ktoś posiada, do dzielenia się przepisami z tej kuchni.

Mój przepis jest na typowo rosyjskie danie czyli bliny, są one podobne do naszych naleśników z tą różnicą, że robi się je na drożdżach.

Kilka słów historii: Bliny to tradycyjne rosyjskie danie symbolizujące jasno świecące słońce. Powstały ok 1005-1006 roku, poprzednikiem blinów był kisiel owsiany, który gotując się na ogniu został zapomniany przez nieroztropnego kucharz. Masa owsiana podsmażyła się i przyrumieniła i tak powstały bliny.

Na Rusi od wieków pieczono bliny nie tylko z mąki owsianej a także z: pszennej, żytniej, gryczanej lub mieszane pszenno-gryczane. W domowej rosyjskiej kuchni bliny bardzo często były podawane z masłem, kawiorem (czerwonym lub czarnym), śmietanom, tatarem rybnym, śledziami czy powidłami. obecnie każdy wybiera sobie dodatki z którymi chce jeść a może to być na przykład rybny pasztet, skondensowane mleko, masło orzechowe czy tarty ser. Spotkałam się nawet z wersją z jajecznicą lub bliny pszenne z nutellą (pycha ! :) ).

Tekst pochodzi ze strony: gosudar.ru, tłumaczenie moje

Tyle o historii a teraz pora na przepis:

Bliny gryczane "Carskie"

Składniki:
    mąka gryczana - 2 szklanki
    mąka pszenna- 2 szklanki
    jajka- 3 sztuki
    cukier- jedna stołowa łyżka
    masło śmietankowe - 2 stołowe łyżki
    drożdże- 20-25 g
    mleko - 4 szklanki
    sól- pół łyżeczki do herbaty
    olej roślinny - stołowa łyżka

Sposób przygotowania:

Do miski wsypujemy mąkę gryczaną, w garnuszku podgrzewamy lekko 2 szklanki mleka i rozpuszczamy w nim drożdże. Mleko z drożdżami dodajemy do mąki gryczanej, mieszamy tak aby nie było grudek i odstawiamy ciasto w ciepłe miejsce na ok. 10 - 15 min. aby drożdże wyrosły. Proponuje miskę z ciastem przykryć ściereczką, będzie lepiej rosło i nie przykleją się do ciasta żadne muchy, a ciasto mieszać drewnianą łyżką - podobno wtedy zawsze wychodzi. :D

Po wyrośnięciu drożdży ciasto mieszamy i dodajemy resztę mleka i mąkę pszenną i dobrze mieszamy na gładką masę. Znów odstawiamy ciasto na 10 - 15 min. do wyrośnięcia.

Po wyrośnięciu dodajemy do ciasta żółtka jajek, roztarte z cukrem i solą masło. Wszystko mieszamy i smażymy na gorącej patelni z odrobiną oleju.

??????? ?? ???????!

Mam nadzieję że posiałam wszystko wystarczająco zrozumiale i szczegółowo, aby każdy bez względu na poziom zaawansowania w sztuce kulinarnej mógł przyrządzić to pyszne rosyjskie danie i czekam na opowieści jak Wam poszło.

Pozdrawiam i życzę jeszcze raz smacznego,
Polin
Ton Mistrza Eliksirów wskazywał wyraźnie, że z czym jak czym, ale z trupami radzi sobie aż nadto dobrze. Oraz że są pewne granice śmierciożerstwa, których nie zamierza przekraczać, jak na przykład szczucie ludzi na śmierć śmierciotulą.

(ZZZ czyli pozytywna zoofilia)
Polin

Re: Po rosyjsku... czyli parę przepisów od sąsiadów ze wschodu

Postprzez Alexsandra » 21 sie 2009, 22:16

Bliny są pychaaaa! moja babcia jak przyjeżdża zawsze mi robi :D takie z masełkiem i solą jako dodatki lub z sosem... <pogrążona w marzeniach>
Patrzę na ten przepis i coś mnie się wydaje, że u mnie wykorzystywany jest jakiś inny. Ale kein Problem. Postaram się go załatwić, żeby było takie urozmaicenie :D
"Ze wszystkiego, co napisano, to tylko miłuję, co ktoś pisze własną krwią. Zbyt długo dusza moja głodowała przy ich stole; nie jestem tak jak oni wyćwiczony w poznawaniu niczym w rozgryzaniu orzechów. Wolność miłuję i powietrze ponad rześką ziemią."
Alexsandra
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Polin » 23 sie 2009, 22:21

Z blinami tak jak z naszymi naleśnikami ile ludzi tyle przepisów:) Bardzo jestem ciekawa czym się różni przepis Twojej babci. Mi najbardziej smakują z nutellą lub ze śmietaną i konfiturami. Mniam
Ton Mistrza Eliksirów wskazywał wyraźnie, że z czym jak czym, ale z trupami radzi sobie aż nadto dobrze. Oraz że są pewne granice śmierciożerstwa, których nie zamierza przekraczać, jak na przykład szczucie ludzi na śmierć śmierciotulą.

(ZZZ czyli pozytywna zoofilia)
Polin

Postprzez Alexsandra » 19 paź 2009, 20:03

W końcu uzyskałam przepis :D Przepraszam tylko, ze jest niedokładny. Przekazywany z pokolenia na pokolenie i robiony "na oko". Bliny są bardzo syte. Ja po trzech już odpadam.

Przepis:
1 jajko rozbić
1/2 litra mleka
sól
ok. 2dag drożdży
mąka

z tego co się dowiedziałam, to ciasto robimy tak jak te na naleśniki. Czyli w misce mieszamy razem jajko, podgrzne mleko, sól, drożdże. Potem dodajemy mąkę. Znów mieszamy. Odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy ciasto podrośnie możemy smażyć.

Patelnię należy WYSMAROWAĆ olejem.

Dobry do tego jest "sos":
boczek w plasterkach podsmarzyć, dodać do niego cebulę, sól i pieprz. Gdy będzie gotowe wlewamy do patelni śmietanę. Możemy przelać do jakiejś miseczki, żeby było wygodniej.

Jak ktoś leniwy to polecam gorące bliny posmarować masłem, tak żeby się roztopiło i posypać solą.

Pycha :D

Smacznego
"Ze wszystkiego, co napisano, to tylko miłuję, co ktoś pisze własną krwią. Zbyt długo dusza moja głodowała przy ich stole; nie jestem tak jak oni wyćwiczony w poznawaniu niczym w rozgryzaniu orzechów. Wolność miłuję i powietrze ponad rześką ziemią."
Alexsandra
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Powrót do Kuchnia