Marzenie Celta [FAKT]

Moderator: Orlando

Marzenie Celta [FAKT]

Postprzez Szitzu » 20 maja 2012, 18:13

Obrazek


Co by się stało, gdyby Roger Casement nie spotkał nigdy Josepha Conrada? Może nie trafiłby do więzienia, może jego własna podróż do jądra ciemności nie byłaby taka tragiczna? Słynny twórca raportu z czarnego Kongo, który uświadomił światu barbarzyństwo uprawiane przez białego człowieka w Afryce, znalazł się w niełasce. Dlaczego? Odpowiedzi jest kilka, ale ta najprawdziwsza kryje w sobie niechlubną tajemnicę. Bohater powieści podczas śledztwa w Afryce odkrywa nie tylko bestialskie okrucieństwo ludzi, którzy w imię moralnej przewagi katują i mordują swoich podwładnych, ?swoją własność?. Za tymi karygodnymi czynami kryje się coś znacznie więcej, przerażająca prawda, która będzie go już zawsze prześladować - pod powierzchnią kultury i cywilizacji ukrywa się potwór, potwór, który zagraża i jemu samemu. Kiedy sam w sobie odkryje ciemne strony homoseksualizmu, z którym długo przyjdzie mu walczyć, zmieni się cały jego świat. Oskarżony o zdradę i osadzony w więzieniu, zaczyna opowiadać swoją historię. Mówi o dzieciństwie spędzonym w Irlandii, o matce, która potajemnie go ochrzciła, o ojcu, który oszalał z rozpaczy po jej śmierci. O idealizmie, z jakim wyruszył na wyprawę do Afryki. O pięknych czarnych tragarzach, których fotografował, i o swoim seksualnym wyzwoleniu w Brazylii. To właśnie jego dzienniki z wypraw z bulwersującymi homoseksualnymi zapiskami przyczynią się do podjęcia ostatecznej decyzji rządu o karze śmierci dla Rogera Casementa. Listu w jego obronie nie podpisze nawet jego przyjaciel Joseph Conrad. Kim był Roger Casement? Bohaterem czy zdrajcą? Idealistą czy realistą? Osobą moralną czy niemoralną? Mario Vargas Llosa zainspirowany Jądrem ciemności Josepha Conrada, zaczął studiować życie Rogera Casementa. Dochodzenie, które przeprowadził, zaowocowało Marzeniem Celta.Autor: Mario Vargas Llosa
Tytuł oryginalny: El sue?o del celta
Język oryginalny: Hiszpański
Tłumaczenie: Marzena Chrobak
Data wydania: 2011
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 472
Format: 140 x 205 mm
Cena rynkowa: 44.90 zł

Oczywiście nie jest tak, że n i c nie boli, bywa że d o s y ć boli. Ale nie boli s t r a s z n i e.

Haruki Murakami
Avatar użytkownika
Szitzu
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu
 
Posty: 118
Dołączył(a): 12 gru 2010, 20:06

Re: Marzenie Celta [FAKT]

Postprzez Szitzu » 23 maja 2012, 21:02

Każdy z nas ma marzenia. Ja, Ty i Twój kolega też. I koleżanka. I rodzina. I chociaż wiemy, że niektóre z nich nigdy się nie spełnią, chociaż jesteśmy pewni swej porażki, nadal przy nich trwamy. Z potrzeby. Bo czujemy, że bez tego polegniemy za dzień, za godzinę, za chwilę.

Błędne koło.

I choćbyś nie wiem jak długo wypierał się tego, że masz coś bardzo głęboko w swojej duszy, że nic takiego nie ma, to to pozostanie. Ale, ale.. To już wiesz, prawda?

Jak to jest pisać dziennik i urzeczywistniać w nim swoje marzenia? Jak to jest, próbować je przeżyć na stronicach kolejnych zeszytów? A wreszcie, jak to jest, być za te właśnie marzenia skazanym?

Śmierć za marzenia. Wyobrażasz to sobie? To tak jakbyś Ty miał siedzieć w więzieniu za to, że marzyłeś o jakiejś grze. O dobrej pracy. O tym, by Twoje dziecko urodziło się zdrowe. Ale tym razem mamy co innego.. Nie całkowicie innego, ale jednak wybiegającego z nałożonych odgórnie norm.

Roger wyjeżdża do Kongo, by zaprowadzić tam cywilizację dwudziestego wieku. Do ludzi, którzy nie umieją pisać. Próbuje im za wszelką cenę pomóc. Ratuje kolejne życia, a co dostaje w zamian? Stryczek.

Trudna historia tego człowieka była inspiracją do napisania biografii. Llosa nie poprzestawał na powierzchownym poznaniu tego człowieka. Wgłębił się niemal w jego psychikę, Czyniąc swoją książkę niemal autobiograficzną. Czyniąc Rogera jej autorem. I pomimo trudnych tematów, które niekiedy ciążą po nocach czytelnikowi, mimo, że czuje się niesprawiedliwość świata, ta książka wciąga.

Jedna z najpiękniej opisanych scen śmierci. Odejścia człowieka. Spokojnego kroczenia ku przyszłości.

Oczywiście nie jest tak, że n i c nie boli, bywa że d o s y ć boli. Ale nie boli s t r a s z n i e.

Haruki Murakami
Avatar użytkownika
Szitzu
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu
 
Posty: 118
Dołączył(a): 12 gru 2010, 20:06


Powrót do Biblioteka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron