Złoty Notes [OBYCZ]

Moderator: Orlando

Złoty Notes [OBYCZ]

Postprzez Orlando » 11 lip 2012, 21:06

Obrazek

Tytuł: ZŁOTY NOTES
Autor: DORIS LESSING
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2009
Format książki: 205 x 140 mm
Ilość stron: 823
ISBN: 978-83-247-1084-3

Szeroko zakrojona powieść psychologiczno-obyczajowa na bogatym tle
społecznym, uważana za najwybitniejsze dzieło noblistki. Wnikliwa
panorama Zachodu połowy XX wieku, naznaczonego wojną, rozdartego między
mieszczańskim "wolnym" modelem życia, między kapitalizmem a
socjalizmem...
nie wahać się opowiadać historii których nikt nie wysłucha

    "Wszystko wszędzie"
    Julia Hartwig
Avatar użytkownika
Orlando
Bibliotekarz
Bibliotekarz
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu
 
Posty: 145
Dołączył(a): 13 mar 2008, 09:32

Re: Złoty Notes [OBYCZ]

Postprzez Orlando » 11 lip 2012, 21:07

Książka ta zachwyciła mnie na wszystkich możliwych poziomach. Jako dzieło literackie, jest świetnie napisana, jako intelektualne studium brytyjskiego komunizmu oraz tak zwanych ?wyzwolonych kobiet? oraz niezwykle szczere, niemal biograficzne rozliczenie się z przeszłością.
?Złoty Notes? to historia kobiet, które kochały jednocześnie nie wyrzekając się swojej niezależności ? czego ich mężczyźni nie potrafili zaakceptować. To opowieść o socjalizmie ? innym niż ten który znamy z własnego podwórka ? komunizmie brytyjskich intelektualistów. Wielkiej utopii, która nigdy nie miała nic wspólnego z rzeczywistością. To także próba analizy choroby zwanej depresją, która jest bardziej powszechna niż nam się wydaje.
?Złoty Notes? to baśń ? przerażająca i fascynująca zarazem.
Książka jest podzielona na pięć splatających się z sobą części ? Wolne Kobiety, Czarny Notes, Czerwony Notes, Żółty Notes oraz Zielony Notes ? plus łączący wszystkie wątki tytułowy Złoty Notes. Wolne Kobiety to historia dwóch przyjaciółek, Anny i Molly, kobiet wolnych, niezależnych, o zdecydowanie lewicowych poglądach politycznych, a jednocześnie mocno zakorzenionych w konwenansach mieszczańskiej Anglii. Pozostałe części/notesy są pisane przez Annę Wulf ? centralną postać Wolnych Kobiet ? i symbolizują autopsję której dokonuje na samej sobie. Czarny opowiada o Annie Wulf pisarce, kobiecie o ugruntowanych poglądach politycznych i bezwzględnej inteligencji, Czerwony skupia się na polityce, Żółty służy do zapisywania historii wypływających z jej przeżyć ?możemy je nazwać szkicami powieści ? natomiast Niebieski aspiruje do miana dziennika. Na koniec ich wątki łączą się w Złotym Notesie. Co było podzielone staje się całością.
Nie ulega wątpliwości, że do pewnego stopnia jest to powieść autobiograficzna ? wiara w komunizm, życie według własnych reguł ? i mnie właśnie najbardziej urzekła nieprawdopodobna szczerość z jaką Doris Lessing pisze o tych sprawach. Nie upiększa, nie udaje że walczyła o ?główne prawdy wiary? ale nazywa rzeczy po imieniu. Komunizm w Wielkiej Brytanii nie miał nic wspólnego z ustrojem w ZSRR, a zaciekłe całonocne dyskusje intelektualistów zdawały się ?psu na budę?, bo klasa robotnicza słyszała jedynie, że ?coś się jej należy?, a wszelkie decyzje zapadały i tak w centrali. Ile trzeba odwagi by tak podsumować setki nieprzespanych nocy i utopię w którą chyba wciąż się jeszcze wierzy?
Dla mnie ta książka była niezwykłą przygodą o szerokim spektrum socjologiczno-historycznym i gorąco ją polecam.
nie wahać się opowiadać historii których nikt nie wysłucha

    "Wszystko wszędzie"
    Julia Hartwig
Avatar użytkownika
Orlando
Bibliotekarz
Bibliotekarz
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu
 
Posty: 145
Dołączył(a): 13 mar 2008, 09:32


Powrót do Biblioteka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron