Drzwi do piekła [OBYCZ]

Moderator: Orlando

Drzwi do piekła [OBYCZ]

Postprzez Orlando » 12 lip 2012, 19:49

Obrazek

Autor: Maria Nurowska
Tytuł: Drzwi do piekła
Wydawnictwo: Znak, Styczeń 2012
ISBN: 978-83-240-1875-8
Liczba stron: 272
Wymiary: 124 x 190 mm

Daria, dwudziestoletnia dziewczyna zakochała się w starszym od siebie mężczyźnie. Edward był wówczas redaktorem naczelnym pisma literackiego, widział w niej zdolną pisarkę i fascynującą kobietę. Nikt nie znał prawdziwego oblicza ich związku. Nikt też nie zrozumiałby takiej miłości, miłości-wyzwania, miłości-gry, miłości-kontroli. Daria kochała męża. I zabiła go. A potem zadzwoniła na policję. Skazana na dwanaście lat za zbrodnię w afekcie, trafiła do więzienia dla kobiet. Do piekła, które okazało się dla niej czyśćcem. Drogę do samej siebie odnalazła dzięki drugiej kobiecie...

Najnowsza powieść Marii Nurowskiej, historia o niebezpiecznej miłości, opowiada o najciemniejszych stronach kobiecej duszy. Zaledwie jeden krok dzieli Darię od zakochania do małżeństwa, od wyzwania do zdrady, od zaufania do kłamstwa, od poczucia władzy do zniewolenia. Najdłuższa droga, jaka ją czeka, droga przez piekło, prowadzi do wolności i zaakceptowania samej siebie.
nie wahać się opowiadać historii których nikt nie wysłucha

"Wszystko wszędzie"
    Julia Hartwig
Orlando
Bibliotekarz
Bibliotekarz
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu

Re: Drzwi do piekła [OBYCZ]

Postprzez Orlando » 12 lip 2012, 19:50

?Drzwi do piekła? to moje pierwsze spotkanie z prozą Mari Nurowskiej. Pani pisze dobrze, umie zaciekawić czytelnika. Historia jest wielowątkowa, złożona i pełna niedopowiedzeń ? co uwielbiam ? ale nie mogę powiedzieć, że stałam się fanką tej autorki. Książkę przeczytałam szybko i sprawiło mi to przyjemność, lecz moje emocje nie szalały. Nie przeżyłam tej opowieści. Nie uwiodła mnie. Może była zbyt wydumana?
Gówna bohatera zabija męża i trafia do więzienia, gdzie najpierw musi walczyć o przetrwanie, by ostatecznie stać się sumieniem zarówno pensjonariuszy jak i służby mundurowej. W pierwszych dniach pobytu w zakładzie zamkniętym Daria nie tylko walczy z samą sobą i przyzwyczaja się do dzielenia niewielkiej przestrzeni z czterema innymi kobietami, ale także z uniesieniami erotycznymi koleżanek. Więzienne doświadczenia są przeplatane retrospektywnymi kadrami z minionego życia Darii ? z życia którego centralnym punktem był jej mąż. Nawet gdy nie byli już razem, gdy żył z inną kobietą, zawsze był najważniejszy. Nawet kiedy już nie żył, patrzyła na świat jego oczami. Tak, nasza bohaterka była całkowicie uzależniona od tego mężczyzny. A stosunki pomiędzy nimi nazwałabym co najmniej kuriozalnymi ? Daria pragnie jego intelektu lecz brzydzi się ciałem.
W moich oczach najpoważniejszą wadą tej książki są dość płytkie opisy psychologiczne postaci. Uważam, że jeśli autor już chce bawić się w znawcę ludzkich dusz to niech to robi dobrze, w przeciwnym razie książka na tym więcej traci niż zyskuje. Także etykietki-przezwiska, które nasza bohatera nadaje współwięźniarkom jak na mój gust są zbyt prymitywne jak na osobę na jej poziomie. To znaczy jak na pisarkę.
Fanów Nurowskiej, którzy spodziewają się czegoś nowego muszę zmartwić. Przejrzałam recenzje i wiele osób piszę, iż pani Maria przepisuje napisane już kiedyś książki, np. ?Gry małżeńskie?. Przykre.
A ja sama nie wiem czy warto polecić tę książkę. Nic we mnie z niej nie zostało. Szybko ją przeczytałam i szybko zapomnę. Napiszę, więc tak ? jeśli znajdziesz ją w poczekalni u dentysty lub fryzjera, przekartkuj.
nie wahać się opowiadać historii których nikt nie wysłucha

"Wszystko wszędzie"
    Julia Hartwig
Orlando
Bibliotekarz
Bibliotekarz
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu

Powrót do Biblioteka