Co czyni dzieło źródłem inspiracji dla fandomów?

Czego możemy się nauczyć, dowiedzieć i co z tego nam wyjdzie?

Co czyni dzieło źródłem inspiracji dla fandomów?

Postprzez Tristan » 22 mar 2011, 21:40

Zastanawiałam się, jakie musi spełniać warunki dzieło by ludzie tworzyli do niego fandom oraz by trzymał on jakiś poziom?
Według mnie trzy najważniejsze czynniki to czas, miejsce i bohaterowie.
Po na myślę uznałam, że najważniejsze jest miejsce. Bohaterowie są powodem dla którego zwracamy uwagę na fandom, ale powiedzmy sobie szczerze - kanon, czy nie to i tak postacie zmieniają charakter, nawet jeśli kilka osób tego nie widzi, to inni zauważą różnicę. Kanon to iluzja, bo tylko autor zna od podszewki swoich bohaterów i tylko on może tak naprawdę ich wyrazić zarówno w opisie jak i dialogach.
Poza tym, najlepsze fiki mają postacie znacznie lepsze niż są w oryginale!
Nieważne jednak jaki poziom prezentują postacie, bez właściwego miejsca nic nie będzie się działo. To miejsce kształtuje postać, miejsce tworzy znaczną część atmosfery i nieraz buduje wątki. Do przstrzeni też należą rekwizyty, które u dobrego autora nie pojawiają się nagle - ja to nazywam wyciąganiem królika z kapelusza, apolega na łataniu historii raptem "pojawiając" jakieś elementy.
Właściwie to powinny być chyba dwa punkty w mojej wyliczance: postacie i czasoprzestrzeń. Czas kształtuje w końcu przestrzeń i odwrotnie.
Najbardziej lubię czytać treści gdzie nie pisze jasno, że w momencie gdy główny bohater się boi, ale wynika to z jego postrzegania otoczenia, a następnie z jego zachowania. Oczywiście od wszystkiego są wyjątki, mimo to w długich opowiadaniach bez utworzenia dużego obrazu rzeczywistości nie ma co liczyć na wartką i ciekawą akcję. Wszystko robi się czarno białe i mdłe.
Z drugiej strony tekst w którym cały pierwszy rozdział jest poświęcony opisiwi pokoju, mógłby doprowadzić mnie do furii... chyba, że tego właśnie oczekiwał autor!
T jak Tristan, T jak terrorysta
Tristan Zabójczy Terrorysta
Za tytuł serdecznie dziękuję Morwenie!
Słowo honoru, że zrobię wszystko by na niego zasłużyć.
Tristan
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Powrót do Warsztat