TRENING PISARZA - aktualizacja 15.04.2011

Czego możemy się nauczyć, dowiedzieć i co z tego nam wyjdzie?

TRENING PISARZA - aktualizacja 15.04.2011

Postprzez Tristan » 10 kwi 2011, 12:17

Pisarz to osoba tworząca dzieła literackie!
PISARZEM MOŻESZ BYĆ I TY


Tak na prawdę o wartości Twoich prac nie decyduje jeden tekst, a to czy potraficie dodać następny, który jest lepszy. Pisarz nie może pozostać w miejscu. Życie toczy się stale do przodu i nie zależnie od gatunku literackiego jaki wybierzemy, musimy to uwzględnić. Żaden utwór nie powinien być kopia poprzedniego. Na przykładzie fandomu Harry'ego Pottera - najpopularniejsze prace, to nie te, które doskonale naśladują oryginał, ale te, które wnoszą coś nowego.
Tak samo jest z każdym naszym dziełem, a forum ExLibris było zakładane z myślą o pomocy autorom.

Jak stać się lepszym pisarzem?

Ogólne:
1. Pierwszym elementem jest czytanie prac innych, to przy tym uczymy się najlepiej, gdyż na cudzych błędach. Łatwiej nam spostrzec co nie powinno się znaleźć w utworze w pracy kogoś innego, a także taka praca może nas zainspirować do napisania czegoś nowego lub wprowadzenia jakiegoś wątku który wzbogaci nasz tekst. Dlatego powinniśmy czytać.

2. Czytanie prac znanych autorów. W Bibliotece ExLibris znajdziemy wiele ciekawych książek oraz opinie innych. Nie musimy zbierać tego rodzaju doświadczenia
na lekturach i książkach, których tematyka nas nie interesuje.
Czytanie pozwoli nam rozszerzyć nasz światopogląd, poprawić styl, zwiększyć głębie naszych bohaterów, rozwinąć naszą wyobraźnię. Wystarczy jedna książka na miesiąc lub nawet dwa.

Ćwiczenia:
Specjalność ExLibris to ćwiczenia dla autorów pozwalające im się rozwinąć, dlatego bierzcie w nich udział.
1. Oczywiście pierwszym i podstawowym jest dodawanie własnych tekstów w celu ich oceny przez czytelników.

2. Kolejnym oczywistym sposobem na rozwinięcie swoich możliwości to komentowanie innych. Wbrew pozorom, nie tylko motywujemy lub doradzamy autora, ale też uczymy się wyrażać własną opinię i utrwalamy wyuczoną lekcję w swojej pamięci. Wszczęta też w ten sposób dyskusja moze przyczynić się do zmiany naszych poglądów lub większego zrozumienia charakteru pracy.

3. Gry. ExLibris prowadzi liczne gry, które nie tylko bawią, ale i rozwijają zdolności pisarskie. Tu nie doczekacie się krytyki, nikt was nie osądzi, ale za to podczas pisania zaczniecie patrzeć na wiele spraw pod innym kontem i rozwiniecie wiele elementów, które choć nie są pierwszoplanowe, to tak naprawdę są tym co tworzy obraz w umyśle czytelnika.
Oto Gry oraz działy tematyczne:
Harry Potter i spółka
Gra: Zabaw się w Sybillę! - Rozwija Twoją wyobraźnie i pomaga przenosić na papier Twoje poczucie humoru.
Gra: Klub im. Greda i Forge'a Weasleyów - Rozwija poczucie humoru, pozwala się odprężyć i uczy wykorzystywania znanych z życia elementów w świecie fandomu.
Gra: Tysiąc sposobów na zabicie... - Ciężko jest opanować sztukę cynizmu, ale tu jest pierwszy krok. Zauważ błędy i wady, a następnie ukarz za nie w sposób odpowiednio sadystyczny.
Gra: Potterologia stosowana - Naucz się szukać informacji i ich używać.
Gra: Kto to powiedział? - Dowiedz się co jest ważne w danej postaci dla innych. To nie opisy kształtują postać, ale najczęściej jej wypowiedzi.
Gra: Ukradnij różdżkę Voldemorta - Logika! To czego najczęściej brakuje w działaniach naszych postaci. Często chcąc osiągnąć jakiś efekt, doprowadzamy do niego mało interesującymi sposobami. Nasz finał będzie znacznie bardziej wartościowy jeżeli będzie on skutkiem jakiś działań. Np. Często w fikach zaczyna się od tego jak Harry znacznie się poprawia w nauce. Nie wystarczy jednak tego napisać! Właściwie stanie się ten napis zbędny, jeżeli przedstawimy to na zasadzie ciągu jakiś wydarzeń rozłożonych na kilka rozdziałów. W jednym Harry dostaje projekt z zielarstwa. W drugim w celu wyhodowania rośliny musi spędzić w bibliotece trochę czasu by znaleźć właściwe dla niej środowisko. Okazuje się, że musi poznać zaklęcie związane z pogoda bo roślinka rośnie tylko na lodowcu w Grenlandii. W trakcie badań wypada mu na głowę książka do historii... Albo znajduje coś co pozwoli mu na dokonanie jakiegoś mściwego dowcipu na Malfoyu przez co zmuszony jest poczytać co nieco o zaklęciach itd.. Przyczyna i skutek, to podstawa. Podstawowym błędem w naszej twórczości jest brak przyczyny.
Gra: Mój naj... fik - Jak wiele dobrych utworów tak naprawdę czytaliśmy? Co nas inspirowało, co do nas przemówiło? Ale najważniejsze, co przemówiło do innych i czy ja też tak potrafię?
Gra: Rymowomanniacy - Jak wiele razy potrzebne jest nam kilka zdań, które mogą bawić lub być wykorzystane w prześmiewczy sposób przez bohatera? Właśnie takie zabawy są często stosowane w chwilach złości u nastolatków i dzieci. Np. Taka stara rymowanka Zakochana para Jacek i Barbara, siedzą na drzewie... Oczywiście wraz z wiekiem postaci powinna ta "poezja" nabierać smaku.
Gra: Magiczne Samobójstwa - Jakie wydarzenia są bardziej przydatne w parodiach, jak te, które doprowadzają do śmierci choćby ze śmiechu postaci. Najbardziej nieprawdopodobne. Poczytajmy co wymyślili inni i dodaj my coś sami.
Gra: Co powie belfer? - Szkoła. Jakże ubogie są opowiadania w których jedyne co się dzieje, to wyliczanie jakie klasy tego dnia były. Nasze zachowanie na lekcjach może świadczyć o naszych postępach w nauce, naszym charakterze, poczuciu humoru, albo być preludium dla innych wydarzeń.
Gra: Humor zeszytów - Praca domowa. Czasem warto wspomnieć by ujawnić na jakim poziomie jest uczeń i jak żyją biedni profesorzy. Dlaczego reagują na zachowania uczniów tak, a nie inaczej? Taki drobiazg, a może zwiększyć głębie naszej postaci.
Gra: Wynalazki - Tego znaczenia chyba wyjaśniać nie trzeba. Zawsze musi istnieć coś ciekawego.
Grimoire Przysłów i Sentencji - Jeżeli piszesz w innym świecie swoją historie, to musisz pamiętać o właściwych zmianach w przysłowiach, sentencjach, dobrych radach dziadziunia i przekleństwach. Inny świat wymaga swojej historii i folkloru, a także pewnych zwrotów, które to znacznie lepiej przedstawią niż zawiłe opisy.
Grimoire Morgany Le Fay - To co najważniejsze o szkole w Hogwarcie. Zaklęcia, Eliksiry itp.
Gwiezdne Wrota - Tu znajdziesz to czego szukasz. Linki do innych miejsc gdzie są ciekawe prace z Harry'ego Pottera.
Świat Magii - Opis Świata Magii lub propozycje dla niego (Fandom: Harry Potter)
Fabuła - Pomysły innych do wykorzystania. Może coś Cię zainspiruje?
Anime i Manga
TYTUŁY GRZECZNOŚCIOWE - San, Kun, Sensei itp.. Jak tego używać?
Gra: Cytaty na dobry humor - Co inspiruje innych, co ich bawi, a co Ciebie?
Gra: Jaka to anime - inny model - Czy potrafisz stworzyć zagadkę dla anime używając słów?
Gra: Jakie to anime? - Jakie obrazy inspirują?
Kuroshitsuji
Demonologia, Aniołologia itp. - Tematy i dyskusje o demonach, magii, aniołach, bogach śmierci. Coś co wzbogaci fandom Kuro, zainspiruje ale też może mieć znaczny korzystny wpływ dla samodzielnych tekstów!
Magia Brytyjskiej Arystokracji - Tematy i dyskusje służące do osadzenia fabuły w świecie wiktoriańskiej Anglii.
Wampiry & co.
Diabelskie Nasienie - Myślisz, że pisanie o wampirach to dodanie ludziom kłów i opis picia krwi? Jesteś w błędzie. Takie życie wymaga odpowiednio osadzonej akcji, odpowiedniej głębi postaci i często specyficznego poczucia humoru. Jeżeli twoje wampiry nie mają budzić politowania, to naucz się logicznego przedstawiania ich sytuacji i skłonności.
Poezja
Poezja - Tu znajdziesz wszystko co potrzebne by zacząć pisać lub się rozwinąć. Gry, poradniki itp.

4. Turnieje! - Nic nie rozwija tak jak dobra rywalizacja! To przeciwnik pcha Cię do przodu, to mierząc się z innymi przekonamy się ile jesteśmy warci, jak nas oceniają w porównaniu do innych i czy już nadszedł ten cudowny moment naszego triumfu?

Myślicie, że to koniec? Nie!
Forum nie bez powodu jest tak rozbudowane i w innych dziedzinach. Prawdziwy pisarz wie bardzo wiele o innych dziedzinach. Jak zamierzacie opisać wyjście do teatru bohaterów jak nie znacie magii takiego wydarzenia? Jak chcecie opisać potrawę przygotowaną przez kochanka dla narzeczonej jak nie wiecie co czyni potrawę specjalną. To są drobiazgi, bez których żaden tekst tak naprawdę nie zyska wielowymiarowości, ponieważ nie będzie on budził sympatii czytelników. Prawdziwe dzieło literackie zawiera tyle różności, że każdy czytelnik znajdzie tam coś co do niego przemawia, czy to krótkie wspomnienie musicalu, szydełkowania, gry, sportu lub jakiś znanych wydarzeń lub czynności jak palenie papierosów, fajek wodnych, czasem opis jakiegoś specjalnego miejsca w danym mieście czy kraju, opis obrazu itd.
Każdy lubi wczuć się w to co czyta, więc autor musi być naprawdę wszechstronny dlatego starajcie się dyskutować we wszystkich działach. Poznajcie co inspiruje w danym miejscu czy sprawie innych. Co ludzie myślą i interesuje ich. Autor nie przekona do własnej wizji, jeśli nie będzie wiedział co tak naprawdę oczekuje czytelnik. Zmieniając pogląd czytelnika na coś musisz "zbić" jego dowody!
Prawdziwy pisarz nie potrzebuje w tych miejscach być czy widzieć tych obrazów. Wystarczy, że zastosuje opinię która wyrobi sobie od forumowiczów. Trzeba tylko pytać, rozmawiać i rozwijać się. Pod żadnym pozorem nie można zostać w miejscu.
Powodzenia!
T jak Tristan, T jak terrorysta
Tristan Zabójczy Terrorysta
Za tytuł serdecznie dziękuję Morwenie!
Słowo honoru, że zrobię wszystko by na niego zasłużyć.
Tristan
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris
 
Posty: 711
Dołączył(a): 11 lut 2008, 16:46
Lokalizacja: Warszawa

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron