Fanfiction - Jaką właściwie pełni rolę.

Czego możemy się nauczyć, dowiedzieć i co z tego nam wyjdzie?

Fanfiction - Jaką właściwie pełni rolę.

Postprzez Tristan » 08 mar 2009, 09:00

Spotkałam się z paroma ciekawymi teoriami w internecie i zaczynam się zastanawiać jaką właściwie pełnią rolę fanfiki, poza oczywiście rozrywkową. Z jednej strony, fanfiki pozwalają rozwinąć się młodym pisarzom, z drugiej zaś lepiej by było by autor stworzył coś własnego. Czy oznacza to że autor choć jest za słaby by stworzyć swój własny świat i bohaterów? Nie jestem przekonana do takiej interpretacji. Niektóre fiki są raczej wynikiem braków w oryginale, inne raczej formą okazania radości z przeczytania książki, a inne są formą krytyki literackiej.
A co wy o tym myślicie?
T jak Tristan, T jak terrorysta
Tristan Zabójczy Terrorysta
Za tytuł serdecznie dziękuję Morwenie!
Słowo honoru, że zrobię wszystko by na niego zasłużyć.
Tristan
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Re: Fanfiction - Jaką właściwie pełni rolę.

Postprzez NoName » 10 mar 2009, 03:59

Cóż, ludzie zawsze tworzyli fanfoction - moim zdaniem np. apokryfy są formą fanfiction do Biblii. Kiedy czytelnicy zaczynają lubic bohaterów, chca wiedziec o nich jak najwięcej, móc ich sobie wyobrażac zarówno w codziennym życiu jak i w trudnych sytuacjach - takie potrzeby zaspokająły apokryfy, przedstawiające życie Matki Boskiej, dzieciństwo Chrystusa, itd. i taką samą rolę moim zdaniem spełnia ff. Ewentualnie jest dowodem niezadowolenia fanów - no bo jak Rowling mogł uśmiercic Syriusza?! Albo Snape'a?! Coś nam się nie podoba, coś chcielbyśmy zmienic - klawiatura w dłoń i piszemy.
Co do autorów... Prościej jest tworzyc ff niż pisac teksty autorskie - w ff wszystko mamy podane na tacy - postaci, ich zachowania, otoczenie. Możemy sobie najwyżej coś tam zmienic, coś wprowadzic, ale podstawę mamy daną. Bardzo rzadkie są fiki takie jak np. "Kamień Małżeństw", gdzie autor stara się bardzo dokładnie opisac magiczny świat, tradycje, realia, znacznie wykraczając poza niezbyt pod tym względem rozwinięty świat Rowling. Myślę, że jeśli ktoś chce byc pisarzem, to powinien raczej skoncentrowac się na swoich własnych tekstach, a nie bazowac na tym, co stworzyli inni.
NoName is also a name.

Impossible is nothing.

Muś, władca wołacza!
NoName
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Tristan » 11 mar 2009, 22:26

Fiki stanowią na pewno dobrą "wprawkę", do pisania własnych dzieł. Przyznam jednak, że coraz częściej chętnie przeczytałabym, podobną fabułę w zupełnie innym świecie niż Harry Potter. Szczególnie brakuje mi czegoś podobnego do Severitusów.
T jak Tristan, T jak terrorysta
Tristan Zabójczy Terrorysta
Za tytuł serdecznie dziękuję Morwenie!
Słowo honoru, że zrobię wszystko by na niego zasłużyć.
Tristan
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Al » 13 mar 2009, 19:49

Dla mnie FanFiction to "zabawa dla leniwych".
Nie obrażać mi się! - sama je piszę także.

Cóż, wiem, że nie każdy się ze mną zgodzi, ale uważam, że pisanie fanfiction jest czymś jedynie początkowo trudnym. Same początki to jak nauka pisania - bo przecież pisząc własne opowiadanie tworzy się postacie elastyczne, można bawić się ich historią, charakterem, ba! nawet wyglądem; w ff - już mniej.
Po pojęciu zasad, pisane ff staje się prostrze niż własnych opowiadań, pod względem fabularno-akcyjnym. Co pozwala na zwracanie uwagi na inne aspekty pisania, formę, budowę utworu, sposób budowania nastroju et-ce-te-ra.
Ja w swoich fikach staram się eksperymentować właśnie z formą, narracją, nastrojem.
Pisanie fanfiction to nie mój cel, ale droga do niego.
Pisać lepiej. Sprawdzać jak wielkim zmianom może ulec postać, bez degeneracji sylwetki. Jak można manipulować uczuciami czytelników, jak można bawić się fabułą i zwrotami akcji.
Powoli tworzony chomik z fanfiction - zapraszam: al-collection
Al
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Kuma » 02 lis 2009, 17:38

Ja nie jestem do końca przekonana, co do jednej 'teorii'.
No bo niby fanficki, to swego rodzaju "wprawka" przed pisaniem większych dzieł, całkowicie własnych i oryginalnych. Poza tym może to być świetna pomoc/wstęp dla młodych pisarzy, przygotowanie do pisania czegoś poważniejszego. Zabawa dla leniwych? Nie powiedziałabym, a na pewno nie dosłownie. No bo fanficki, to też wypełnienie pewnych luk powstałych w kanonie, opisanie tego, czego zabrakło... Więc ja jasno i wyraźnie, jednoznacznie nie mogę zdefiniować tego, jaką rolę pełni FanFiction.' Dla mnie to jest i świetna zabawa - jak w ogóle pisanie - jak i wprawka, wstęp do czegoś większego.
To powinien być grzech. Jakieś dwunaste, czy trzynaste przykazanie - ilekolwiek ich jest... "Nie będziesz kochał zbyt mocno". Za coś takiego muszą wieszać!
Kuma
Jaśnie Pan Oświecony
Jaśnie Pan Oświecony

Powrót do Warsztat